Vi følger boligmarkedet i og omkring Humlebæk og har her samlet en oversigt over de seneste bolighandler
VORES Humlebæk følger boligmarkedet i og omkring Humlebæk. Derfor får du en samlet oversigt over de seneste bolighandler fra egnen:
Gl Strandvej 99 solgt for 5.755.000 kr.
Boligen overtages af Marie Elkjær den 04. maj. Køberen har betalt 5.755.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 70.183 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 3.050.000 og boligen er derfor handlet til 89% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 3 værelser på i alt 82 kvm. og er opført i 1775. Grunden er på 190 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af RealMæglerne Henrik Melbye
Torphusene 2 solgt for 4.695.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 13. maj. Køberen har betalt 4.695.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 42.297 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 2.800.000 og boligen er derfor handlet til 68% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en rækkehus med 4 værelser på i alt 111 kvm. og er opført i 2013. Grunden er på 118 kvm.
Teglgårdsvej 509, 1. tv solgt for 1.995.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 08. maj. Køberen har betalt 1.995.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 23.471 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 740.000 og boligen er derfor handlet til 170% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 3 værelser på i alt 85 kvm. og er opført i 1969. Grunden er på 4.965 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af Nybolig Humlebæk - Thomas Jürgensen
Teglgårdsvej 309, 2. th solgt for 1.660.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 03. maj. Køberen har betalt 1.660.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 24.058 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 680.000 og boligen er derfor handlet til 144% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 2 værelser på i alt 69 kvm. og er opført i 1965. Grunden er på 8.864 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af Nybolig Humlebæk - Thomas Jürgensen
Teglgårdsvej 381C solgt for 1.395.000 kr.
Boligen overtages af Nana Lærke Hansen den 01. maj. Køberen har betalt 1.395.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 21.136 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 670.000 og boligen er derfor handlet til 108% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 2 værelser på i alt 66 kvm. og er opført i 1956. Grunden er på 6.344 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af danbolig Espergærde