Humle Bio i Humlebæk danner rammen om et unikt live-foredrag, der dykker ned i kønskampen på det store lærred. Filminstruktør Niels Nørløv og hjerneforsker Jon Wegener vil tage publikum med på en rejse gennem filmens verden, hvor de undersøger, hvordan kønsroller og stereotyper formes af både biologi og kultur.
Humor og aha-oplevelserMed en kombination af humor, hjernevidenskab og filmklip vil foredraget give publikum en dybere forståelse af, hvorfor vi fascineres af bestemte historier. Hvorfor er kvinder ofte betaget af heltindens kamp for kærligheden, mens mænd tiltrækkes af helten, der redder verden? Disse spørgsmål vil blive belyst med både indsigt og latter.
En aften for alleForedraget er målrettet alle, uanset køn, der ønsker at få et nyt perspektiv på de kønsroller, vi alle spiller. Undervejs vil der være en 20 minutters pause, hvor deltagerne kan diskutere aftenens indtryk.
Praktisk information:
Dato: Tirsdag den 27. januar 2026
Tid: Kl. 19:00
Sted: Humle Bio, Ny Strandvej 100, 3050 Humlebæk
Entré: 145 kr
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her